Vítejte na stránkách obce Obec Březina.

Historie obce

Naše malá obec Březina leží na samém okraji Českého ráje v Královéhradeckém kraji, 3 km od okresního města Jičín, v malebné přírodě, ekologicky čistém prostředí Podkrkonoší. Je bohatě obdařena krásnými lesními porosty a zemědělskými polnostmi rozkládajícími se v okolí, a krajina jako celek s dominantou kopce Veliš a blízkými Prachovskými skalami přispívá ke klidnému pocitu a radosti ze života. Obec leží na rovině, jež má nadmořskou výškou 272 m.n.m. První písemná zmínka je z roku 1393.

Březina až do doby násilné kolektivizace bývala obcí se soukromou hospodářskou a zemědělskou tradicí. Poté obec jako taková stagnovala, ale o to větší uznání zasluhují dobrovolní hasiči (rok založení - osamostatnění 1928), kteří se starali o soudržnost a pospolitost lidí v obci. V roce 1989 měla Březina 46 obyvatel, poté se začala rozvíjet a v tomto nastoleném trendu stále pokračuje.

publikováno: 6. 2. 2021 14:22, OI Developer